
Таблички до дорожніх знаків
Сьогодні ми додаємо до нашої Колекції велику порцію оновлених табличок.










Більшість табличок у чинних Правилах дорожнього руху мають зрозумілі піктограми, а текстові написи українською мовою використовуються рідко. Це робить знаки доступними та зрозумілими для іноземців1.
Винятком є таблички з групи «Час дії». Тут є написи, а також маловідома піктограма з зірочкою ✱. Іноземці, які незнайомі з радянськими знаками, таку зірочку не зрозуміють.
Саме цим табличкам ми приділили найбільше уваги на цьому етапі роботи.
Щоб уявити, як іноземці бачать таблички з днями тижня, переглянемо приклади з пострадянських країн:



(Ось так, працюючи над дорожніми знаками, можна дізнатися, що Душанбе — назва столиці Таджикістану — означає «понеділок»).
В інших країнах ситуація не завжди краща. Ось, наприклад, Нідерланди:

Продовжуючи дослідження знаків з інших країн, ми знайшли рішення, яке нам дуже сподобалось. Це табличка з Угорщини:

Не потрібно знати угорську мову, щоб зрозуміти, що на табличці зображено дні тижня. Сітка з семи квадратиків дуже вдало передає інформацію, а контрастні кольори допомагають зрозуміти, в які саме дні діє знак.
Нідерландська та угорська таблички обидві лімітують час дії знака з понеділка по пʼятницю. Але угорський варіант значно доступніший для людей, які не знають місцеву мову. Зважаючи на це, ми створили аналогічну версію для наших знаків:


З такою табличкою іноземці (принаймні ті, у кого тиждень починається в понеділок) матимуть більше шансів зрозуміти, що йдеться про середу.
Якби наші знаки обмежували лише дні тижня, таблички могли б стати універсальнішими — і їх було б усього три: будні, вихідні, а також просто години, якщо знак діє щодня. Ось один із наших початкових варіантів:

Це могла б бути хороша, проста система — без зайвих піктограм і написів. Але, на жаль, такий варіант не враховує важливі винятки: вихідні посеред тижня та робочі суботи.
Багато країн не зважає, але, на нашу думку, розділення на робочі та неробочі дні є кращим, ніж на календарні понеділок-пʼятницю та суботу-неділю. Коли якесь державне свято випаде на вівторок, знак не має заплутувати водіїв — і перехід на семиденну сітку був би погіршенням порівняно з попередньою версією. Тож доводиться шукати інший підхід і йти на певні компроміси.
Робочі та неробочі дні ми позначили текстом. Робочі дні залишилися з відносно зрозумілою піктограмою ⚒️, а для вихідних ми використали червоний колір напису. Червоний — це колір вихідних у календарі, а також колір, яким позначають недільні та святкові дні на табличках у деяких країнах2.


Проведемо тест цієї пари незнайомою мовою (естонською). Не ідеально, але для рідкісного знака — прийнятно:


Ключову роль на таких табличках відіграють години. Якою б мовою ми не писали, діапазон годин звужує спектр можливих варіантів і точно сигналізує — йдеться про час. Тому ми пропонуємо показувати години завжди:




Такий підхід має ще одну перевагу. Працюючи над таким знаком, проєктувальники зможуть замислитись: чи справді необхідне обмеження на всі 24 години — або можна обійтися меншим діапазоном?
Ще дещо про текст на табличках
Ми навели наочні приклади, як текст на табличці може бути абсолютно незрозумілим. Але текст — це не завжди погано. Обійтись зовсім без написів навряд чи можливо, і тим паче немає сенсу ставити це за мету. Головне підходити до задачі розумно.
Наприклад, в Європі зараз уже стало стандартним поєднання знака В’їзд заборонено або Односторонній рух із табличкою Крім велосипедистів. І якщо тобі вже знайоме поєднання такого знака з табличкою, де є велосипед і якийсь напис, то ти вже з величезною ймовірністю здогадаєшся, про що йдеться.

Використовувати текст у подібних випадках краще, ніж вигадувати щось за допомогою графіки. Це чудово видно на прикладі однієї з чинних табличок у ДСТУ:

Тут зупинку заборонено всім, окрім осіб з інвалідністю. Але навіть добре знаючи цю табличку, можна зависнути. Немає сенсу показувати перекресленою піктограмою дозвіл. Читання знаків не повинно перетворюватися на розгадування складних ребусів.


Примітки
-
Величезна вдача, що основні умовні одиниці на наших знаках (
м
,км
,т
) схожі на міжнародні —m
,km
,t
. Для порівняння, у Грузії цеმ
,კმ
,ტ
. ↩ -
У Фінляндії, Швеції, Норвегії та Данії на табличках використовують таке кодування:
7-20
,(7-20)
,7-20
— ці діапазони позначають будні, суботу, а також святкові та недільні дні відповідно. ↩
Слідкуйте за нашими оновленнями у Телеграмі:
@roadsigns_ua